Czytelnictwo w Polsce 2015

Naukowcy biją na alarm – poziom czytelnictwa w Polsce drastycznie spada. Kupujemy coraz mniej książek i coraz mniej czytamy. Czas wolny coraz częściej spędzamy przed telewizorem lub przed komputerem. Jeśli porównamy Polskę w kontekście innych krajów europejskich, to w porównaniu tym wypadamy bardzo słabo. Ciekawy raport na ten temat, można znaleźć tutaj – „Czytelnictwo w Polsce i innych państwach Unii Europejskiej„.

Książki marzeń

Podejmowane są najróżniejsze akcje mające za zadanie zmienić ten stan rzeczy. W 2013 roku przeznaczono ponad miliard złotych na rozwój czytelnictwa w ramach tego programu – link. Zadbano również o to, aby zachęcić dzieci i młodzież, aby sięgali po papierowe wydania. Prawie dziesięć tysięcy szkół w Polsce przyłączyło się do akcji „Książki naszych marzeń„. Dzięki programowi biblioteki szkolne mogły zostać wyposażone w nowe pozycje.

Gdzie kupujemy książki i czy w ogóle je kupujemy?

Mnóstwo osób wybiera obecnie e-booki, czyli książki w wersji elektronicznej. Często też wybieramy księgarnie internetowe. Powstało ich na rynku w ostatnim czasie bardzo wiele, jednak nie wszystkie mają prawo bytu na rynku, a wyłącznie te, które są dobrze widoczne w wyszukiwarce na różne tytuły książek (więcej o samej usłudze dowiesz się tutaj – pozycjonowanie stron i sklepów internetowych). Jeśli chodzi o księgarnie tradycyjne, to dużą popularnością cieszą się sieciówki jak Empik czy Matras. Niewielkie księgarnie nie mogą niestety liczyć na tłumy klientów.

[Top]